21.11.20

Co překvapí mile a co nemile.

Vezmeme to pěkně po pořádku, tak jak plyne zkušenost po nasednutí do vozu.

Přistoupení k autu (+)

Aygo se jeví jako malé auto pro holky, a vypadá trochu jako hračka. Co je ale pozoruhodné, že působí z venku jako nástupce první generace modelu Toyota Yaris. Ten ovšem porostl, a je to úplně jiné auto, a poměrně drahé.

 

Usednutí za volant (+)

Aygo okamžitě překvapí pocitem, že sedíte ve větším voze, než ve skutečnosti jste. Je to dáno vysokou uloženou palubní deskou a její hloubkou, následně pak přechodem přes hranu předního okna ke kapotě v exteriéru tak, že periferně vidíte levý i pravý okraj kapoty. Tato pak přechází z perspektivy řidiče do ztracena, ale reálně se v místě, které už řidič neregistruje začíná ostře svažovat k přednímu nárazníku.
Pocit velkého vozu umocňuje fakt, že v předních sedačkách sedíte prakticky uprostřed vozu. Ti vzadu jsou docela na ráně, pokud se někdo lepí na kufr, což je mimochodem běžná zhovadilost poloviny českých řidičů.
Místa na pracovišti řidiče je velkoryse dost. Z toho jsem měl obavy, ale byly liché. Pohodlí je i na straně spolujezdce, který má ve voze snad nejvíc místa. Vzadu záleží hodně na tom, jak mají ti vpředu posunutou sedačku. Především řidič. Jinak nad hlavou je místa dost na všech sedadlech (jsem střední postavy).

 

Rozjezd (+)

Tak především není dobrý nápad rozjíždět vůz na volnoběh, jako si můžu v klidu dovolit u čtyřválce. Tento tříválec prostě chcípne. Nelze tímto způsobem ani couvat. Opravdu je třeba pracovat i s plynem, což manévr malinko znepříjemňuje. Jsem na volnoběh popojíždět a couvat docela zvyklý z nafty. 
Určitou útěchou je asistent rozjezdu do kopce, který vůz pár vteřin podrží při povolení pedálu brzdy, takže nemusím se ještě trápit s ručkou.
Jinak je odpich velmi slušný, auto je živé, odezva za plynem je okamžitá, což u turba nehrozí. Musím přiznat, že jsem si ten motor docela oblíbil. Škoda jen toho volnoběhu, co se dá dělat.

 

Vliv klimatizace na jízdu (-)

Režim, jakým pracuje klimatizace mne šokoval asi nejvíc. Málem jsem auto chtěl vrátit. Jde o manuální klimatizaci, která po zapnutí okamžitě roztočí saharu na plné otáčky. Např. Opel Corsa má dvojrychlostní větrák, a při první rychlosti není ani znát, že se točí. 
Dle prodejce jde o společný ventilátor chladiče motoru i okruhu klímy. Když jsem se díval pod kapotu, skutečně jsou tam nacpané dva chladiče za sebe a za nimi jediný ventilátor.
Ten se zapíná na jedinou, a tím pádem nejvyšší rychlost pokud je nutno dochlazovat motor, ale také v pravidelných rytmech při zapnuté manuální klimatizaci. Tyto rytmy si lze představit jako 10s vyputo, 10s zapnuto, občas se perioda upraví, podle intenzity chlazení. Je to skutečně řízení stavem on/off, nic mezi tím. Ventilátor se roztočí / vypne / roztočí / vypne. V tomto jednom momentě zapnutí ventilátoru se navíc roztáčí i kompresor, a naopak. 
Když stojíte na místě, evokuje to v řidič pocit, že mu vytekla z chladícího okruhu voda, a je to hodně otravné. 
Toto řešení má bohužel také vliv na jízdu, nejde tedy jen o změny hluku při zapínání / vypínání ventilátoru. 
 
Při jízdě záleží, jestli zrovna potřebujete výkon nebo máte klidnou jízdu. 
Jakmile je obvod zrovna v běhu, nechcete zrovna předjíždět. Chybí výkon. Nejlepší je na chvíli klímu vypnout, pak se vůz chová předvídatelně.
Při volnoběžné jízdě zase vnímavý řidič cítí jemné škubnutí s celým vozem při přechodech mezi vypnutím / zapnutím. Jakoby něco při zapnutí okruhu zrovna foukl protivítr, a při vypnutí vítr do zad. 
Ne, tohle se Toyotě opavdu nepovedlo. 
Dá se na to zvyknout, ale když je klíma vypnutá, mám diametrálně lepší pocit z jízdy.

 

Podvozek (++)

Luxusní. Tak pohodlné auto jsem dlouho neřídil v dané třídě. Krásně tlumené přejezdy přičných nerovností, přejezd přes kočičí hlavy taktéž velmi pohodový. Není co vytknout v této třídě. I světlá výška je poměrně dobrá, nepřekvapí ani vyšší příčný práh, který máme v blízkosti domova, kde často slyším jak se na něm strouhají škodovky a dacie.
Vůz je skvěle manévrovatelný, jde dobře do zatáčky i ven z ní, lze si to užívat!

 

Brzdy a řazení (+)

Dlouhá jednička i dvojka. V podstatě po parkovišti mezi příčnými prahy nemá často smysl řadit dvojku, protože na dvojce je lepší točit více, aby se motor dostal do optimálního tahu, a to znamená jet už moc rychle.
Řadička je krátká s krátkou drahou, a rychlosti přesně zapadají s patřičně jistou odezvou. Opět si lze rozjezd díky tomu docela užívat a rychle se dostat do rychlosti.
Brzdy mají ostrý nástup, snadno se dávkují. Nějaký test vadnutí jsem nedělal, mám naučeno využívat setrvačnosti vozu a tomu přizpůsobovat styl jízdy. Jinými slovy v podstatě nebrzdím, nebo velmi krátce.

 

Výhled z vozu (+)

I při plném obsazení vozu je velice dobrý. Sloupky nezaclánějí ani ve předu ani na boku. Zadní okénko je docela malé, ale díky krátké délce vozu vyhovující.

 

Tma v kufru (-)

Chybí jakékoli přisvícení zavazadlového prostoru. Naprvní zkušenost to nemile překvapí, ale kufr je mělký a krátký, tak to není velký problém. Nicméně i tak jsem si objednal LED světýlko na baterie a tlačítko, aby bylo možné v tmavém prostředí alespoň najít uloženou věc. Nevím kolik dolarů výrobce uspořil na výrobě, možná čtyři? Nedočel jsem se, jeli světlo ve vyšší výbavě či nikoli.

9.11.20

Benzínový pohon, co smrdí dvakrát

Studený start poskytuje uživateli standardní pachový zážitek pro milovníka benzinového pohonu. Typická pronikavá vůně, tedy z pohledu emisí docela špatný výsledek. Tento zážitek ovšem pokazí moment, kdy sešlápnete plynový pedál.

Pak se line okolo vozu velmi nechutný zápach, jakoby se něco vypalovalo.
Nejvíce je to poznat typicky při couvání, kdy mrak výfukových plynů prakticky projíždíte. Není to sice moment, kdy motor potřebuje ten nejvyšší výkon, ale sešlápnout plynový pedál se musí (na volnoběh nezacouváte), aby se vůz rozjel z místa.

Za dvojí zápach může tzv. zdvojené vstřikování. Toyota Aygo 1.0 VVT-i má přímé (do válce) a nepřímé (do sání) vstřikování, a podle potřeby tyto dva režimy kombinuje. To je elegantní způsob výrobce, jak se vyhnul zástavbě turba, splnil tak požadavky na výkon a emisní limity zároveň. Pak ještě něco navíc - kombinace obou režimů eliminuje neduhy přímého vstřikování (karbonizace motoru).

Když motor nepotřebuje výkon, typicky volnoběh, tak je přímý vstřik odpojen. Okolí ventilů je čištěno oplachem paliva ze sání.
Když je výkon potřeba, je přímý vstřik hlavním režimem motoru, ale pro dosažení všech potřebných parametrů se kombinuje obojí.

Toyota navrhla práci systém vstřikování tak, aby měl motor lepší průběh výkonu v běžných situacích. Dá se laicky říci, že jde o náhradu turbo dmychadla. Subjektivně mohu hodnotit, že je nástup výkonu pozoruhodný a pohodlný. 

Nevýhodou může být budoucí potřeba řešit 6 vstřikovačů, tedy dva na každý válec.

Ale to ukáže čas, které z řešení má nižší náklady. Každopádně co se týče výdajů za servisní úkony, Toyota je v tomto transparentní, a lze si předem dohledat odpovídající ceník garančních prohlídek pro konkrétní vůz.


Servisní náklady po 1. roce

 A máme tady neméně zajímavé téma, servisní náklady. Konkrétně po prvním roce. Vůz má najeto okolo 3.500km , což určuje způsob jeho využití,...