14.9.20

Rozloučení a nový začátek

"Ahoj světe!"

Začínám textací, kterou v anglickém znění používá programátor k ověření nové technologie nebo nového postupu. Vytvoří nejjednodušší verzi kompletního spustitelného kódu, a zjistí tak, zda-li se dílo zdařilo. Pak může tvořit dál a přidávat na komplexnosti. Toto je má ambice. 

Dříve jsem psal blog o Opelu Corsa C, r.v. 2005. Nijak pravidelně, přeci jen mi přibyly určité závazky, ale za to trpělivě celá léta.

Uvedenému vozítku již byl nastaven konec platnosti na tomto světě, a letos proběhlo rozloučení. V souvislosti s touto pietní záležitostí však nadále existoval požadavek na druhé auto v rodině, a bylo třeba se rozhodnout. O tomto rozhodnutí a jeho důsledcích budu zde psát, jak poběží čas.

Základní požadavky pro nákup druhého auta do rodiny:

  1. Utratit co nejméně za nové auto
  2. Vyřadit tzv. levná auta
  3. Minimální náklady na údržbu a provoz
  4. Co nejdelší možnou dobu záruky
  5. Převoz osob na krátké vzdálenosti

Když se vrátím k bodu 1), tak díky akci Toyoty vznikla příležitost se zbavit starého auta, které už nemělo šanci na úspěšné absolvování technické kontroly bez značné investice.
Možná to byla i zásluha místního autoprodejce, protože díky přítomnosti výkupu na místě prodeje byl proces výkupu starého vozu velmi jednoduchý, a rozhodnutí o uskutečnění obchodu padlo rychle.
Reálně se doplácelo za likvidaci neprodejného vozu, ale všeho všudy to vyšlo dobře, s ohledem na nevyhnutelnou budoucí situaci, ušetřený čas, a nakonec určitou satisfakci v podobě výsledné minusové položky do nákupní ceny.
Kromě toho jsme si vyjasnili, co znamená základní výbava a zda-li je to pro nás v pořádku. V tomto případě se jednalo o výbavu x+comfort, a tedy bez příplatku. Ale k tomu někdy později. 

Co znamená vyřadit levná auta? V bodě 2) tím myslím konkrétně to, že nechceme Dacii. Ale zároveň nebylo řečeno, že to musí být nevyhnutelně Toyota. Ovšem konstelace na trhu zrovna této značce byla nakloněna, a jsem za to rád. Protože klidně bych koupil Citröen C1 nebo Peugeot 108. Ale v dané chvíli byly tyto vozy prostě dražší, což ovšem už nyní nemusí platit.

Protože nekradu, a nemyslím si, že je ekonomicky rozumné utrácet hodně peněz za nová auta, tak bod 3) byl splněn částečně parametry nového vozu, což je benzinový litrový tríválec (1.0 VVT-i), který nemá filtr pevných částic, přestože splňuje letošní normu Euro 6 AP. Je to zařízeno zdvojeným vstřikováním, tedy nepřímým a přímým, jehož řežimy se mohou prolínat. A je bez turba. To motor předurčuje k dlouhé životnosti. Spotřeba vozu 4.1L/100km N95 dle TP.

Bod 4) je o tom, že nejsem tak bohatý, abych opravoval ojetá auta. Navíc v něm jezdí moje děti, a ženu nebudu vystavovat riziku něčeho, čemu se říká "soubor náhradních dílů". Použil bych zde vtip řečený kolegou na jedné akci "Aj burané, Aj stočené, Aj zrezlé ... AAA auto". Tudy cesta rozhodně nevede. Proto nové, se zárukou, raději slevit z nároků, ale zajistit dostupnost a spolehlivost, a bez facek za opravy. Auto je pro nás služba pro přesun z bodu A do bodu B.
Na Toyotu Aygo je záruka 3 roky + nějaké další na tu kastli a tak. Kromě toho mám možnost dokoupit prodlouženou na další 2 roky za 5.500, když se rozhoupu do 6 měsíců. Po každém servisu v autorizáku je tam navíc glejt s asistenční službou na rok, i po základní záruce bez dalších podmínek.
Navíc ceník za garanční opravy jednotlivých modelů má Toyota zcela transparentní, což nebývá samozřejmostí.

A konečně mohu odpovědět, proč zrovna tohle malé vozítko, viz bod 5) A proč ne. Do města, na poskakování, časté starty, do obchodu, s dětmi / pro děti do vzdělávacích ústavů, bez velkých batožin, a bez kočárku (ten už nepotřebujeme)? Ideální. Také potřebujeme občas v jedné osobě jet někam sami, a proč tahat proboha 2 tuny hmoty po silnici, když jedu sám? Vysmívám se nagelovaným jedincům, kteří jezdí s monstry sami na oběd, protože buď potřebují ukázat, že na to mají a nikoho to nezajímá, a nebo prostě nemají to druhé auto. Anebo nemají žádné auto, a je to auto někoho jiného případně banky (což je v jejich situaci totéž).
Nejsem zapřísáhlý environmentalista, ale fyziku jsem ve škole měl, a stačí dokonce ta z obecné školy.

 

Komentář na závěr první kapitoly. Díky existenci koronaviru mezi námi bude potřeba být mobilní s co největším zajištěním společenského odstupu. Byla i varianta druhé auto prostě nemít. Samozřejmě, že by to bylo ekonomicky výhodnější. Nicméně zdraví máme jen jedno, a ve vlastním autě jsou hygienické podmínky o něco lepší, než v tramvaji, a autobuse. Co se dá dělat, já to nevymyslel.
To je také důvod, proč si myslím, že ceny aut dolů prostě nepůjdou. A car sharing? Na to si už asi odpovíte sami.



Servisní náklady po 1. roce

 A máme tady neméně zajímavé téma, servisní náklady. Konkrétně po prvním roce. Vůz má najeto okolo 3.500km , což určuje způsob jeho využití,...